بهمن – پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

صفحه اصلی » پرسش و پاسخ

ناباروری چیست؟
به‌ طور کلی ناباروری به معنای باردار نشدن بعد از یک سال ازدواج، بدون پیشگیری از بارداری است. زنان بالاتر از 35 سال که دوره قاعدگی نامنظمی دارند و بعد از گذشت 6 ماه باردار نشده‌اند، برای فرزنددار شدن باید به یک مرکز درمان ناباروری مراجعه کنند. این مراکز همچنین به زنان دارای سقط مکرر (بیش از 2 بار سقط خودبه‌خودی) خدمات ارائه می‌کنند.
ناباروری چقدر در میان زوج‌ها رایج است؟
طبق آمار بدست آمده در حدود 11 درصد از زنان بین 15 تا 44 سال برای بارور شدن و یا حفظ بارداری مشکل دارند.
آیا مشکل ناباروری فقط مربوط به زنان است؟
خیر. مردان نیز ممکن است مشکل ناباروری داشته باشند. آمارها نشان می‌دهد 5/7 درصد از مردان متأهل کمتر از 45 سال برای حل مشکلات باروری به متخصص ناباروری مراجعه کرده‌اند. در 18 درصد از مراجعه‌ها، مشکل ناباروری از طرف مرد بوده است که شامل مشکلات مربوط به اسپرم و واریکوسل می‌شود.
چه عواملی موجب ناباروری در مردان می‌شود؟
ناباروری در مردان در اثر مشکلات مختلفی ایجاد می‌شود. این مشکلات با آزمایش آنالیز اسپرم مشخص می‌شوند. متخصص اسپرم را از نظر تعداد، تحرک و شکل مورفولوژی بررسی می‌کند. مشکلات خفیف مشاهده شده در این بررسی‌ها به معنی عدم باروری مرد به طور قطعی نیست. هدف از آنالیز اسپرم این است که تعیین شود چه عاملی موجب ایجاد مشکل شده است. شرایطی که باعث ناباروری در مردان می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • »واریکوسل
 • »برخی بیماری‌ها مانند دیابت، سیستیک فیبروسیس، جراحت، عفونت، مشکلات بیضه‌ای، قرار گرفتن تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی
 • »عادت‌های نادرستی مانند زیاده‌روی در مصرف الکل، مصرف تستوسترون، سیگار کشیدن، مصرف استروییدهای بافت‌ساز، مصرف خودسرانه داروها
 • »قرار گرفتن در معرض سموم مانند حشره‌کش‌ها و سرب
چه عواملی احتمال ایجاد ناباروری در زنان را افزایش می‌دهد؟
 • »سیگار کشیدن.
 • »مصرف بیش از حد الکل.
 • »اضافه وزن یا کمبود وزن شدید.
 • »شوک فیزیکی یا روانی شدید که موجب قطع قاعدگی می‌شود.
 • »سن. یک سوم از زوج‌هایی که سن زن از 35 سال بیشتر است دچار مشکلات ناباروری هستند. افزایش سن بارداری احتمال سقط جنین و ناهنجاری‌های ژنتیکی فرزند را نیز افزایش می‌دهد.
بیشترین احتمال باروری یک زن چه موقعی است؟
زمان باروری زن، در طول تخمک‌گذاری یعنی بین روز 11 تا 21 چرخه قاعدگی است.
روز اول چرخه قاعدگی، اولین روز خونریزی و آخرین روز چرخه قاعدگی قبلی است. خونریزی بعدی بین روزهای 28 یا 32 اتفاق می‌افتد. این الگو بین زنان مختلف متفاوت است.

درمان ناباروری به چه صورت انجام می‌شود؟
بسته به عوامل ایجاد ناباروری، طول مدت ناباروری و سن زن، درمان ناباروری ممکن است با هر یک از روش‌های مصرف دارو، جراحی، تلقیح داخل رحمی اسپرم و یا تلفیق چند روش به طور همزمان صورت گیرد.
تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) چیست؟
IUI یکی از روش‌های درمان ناباروری است که به آن تلقیح مصنوعی نیز گفته می‌شود. در این روش، اسپرم آماده شده در رحم زن قرار می‌گیرد. گاهی این روش همزمان با مصرف داروهایی که تخمک‌گذاری را تحریک می‌کنند، انجام می‌شود. IUI برای درمان ناباروری‌های خفیف مردان یا ناباروری‌هایی با دلایل نامشخص به کار می‌رود.
روش‌های کمک‌باروری (ART) به چه روش‌هایی گفته می‌شود؟
روش‌های کمک‌باروری شامل روش‌هایی است که تخمک و اسپرم از بدن زن و مرد خارج شده و با هم ترکیب می‌شوند. به طور کلی طی ART تخمک‌ها از تخمدان‌های زن جمع‌آوری شده و در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم ترکیب و دوباره به بدن زن بازگردانده می‌شود. رایج‌ترین روش ART، لقاح مصنوعی (IVF) است.
ART شامل چه روش‌هایی است؟
 1. لقاح مصنوعی (IVF): لقاح تخمک و اسپرم در خارج از بدن انجام شده و جنین حاصل بعد از چند روز به داخل رحم منتقل می‌شود.
 2. انتقال سلول تخم به درون لوله‌های رحمی (ZIFT): لقاح در خارج از بدن انجام شده و سلول تخم به لوله‌های فالوپ منتقل می‌شود.
 3. انتقال سلول‌های جنسی به درون لوله‌های رحمی (GIFT): تخمک و اسپرم به لوله‌های فالوپ منتقل شده و لقاح در بدن زن انجام می‌شود.
 4. تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI): در این روش سلول اسپرم به داخل سلول تخمک تزریق می‌شود؛ برخلاف روش‌های معمول که اسپرم و تخمک در مجاورت هم قرار می‌گیرند و سلول اسپرم تخمک را بارور می‌کند. این روش در موارد زیر به کار می‌رود:
  • »زوج‌های مسن
  • »عدم موفقیت IVF
  • »اگر ناباروری از طرف مرد باشد

  روش‌های کمک‌باروری گاهی نیز با استفاده از دهنده تخمک، دهنده اسپرم و یا جنین فریز شده انجام می‌شود. استفاده از تخمک یا اسپرم اهدایی زمانی انجام می‌شود که یکی از زوجین قادر به تولید سلول جنسی نیست و یا مبتلا به بیماری ژنتیکی است که امکان دارد به فرزند منتقل ‌شود. زوج‌های نابارور از جنین اهدایی نیز می‌توانند استفاده کنند. در این صورت، جنین اهدایی به رحم زن منتقل می‌شود و فرزند از نظر ژنتیکی به هیچ یک از والدین شباهتی ندارد.

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site