بهمن – اهدای تخمک

اهدای تخمک

egg-donation
اهدای تخمک یعنی یک خانم (دهنده) تخمک‌های خود را به خانم دیگری (گیرنده) به منظور بچه‌دار شدن می‌بخشد. برای اینکه اهدای تخمک صورت گیرد، به فرد اهدا کننده درمان دارویی (هورمونی) داده می‌شود که باعث می‌گردد در یک سیکل قاعدگی، تخمک‌های بیشتری به منظور اهدا تولید شود. در نهایت با استفاده از سوزن متصل به یک پروب سونوگرافی که در واژن قرار گرفته است، تخمک‌ها از فرد اهدا کننده گرفته می‌شوند. بدین ترتیب تخمک‌ها از تخمدان‌ها آسپیره می‌شوند. وقتی تخمک‌ها برداشته شدند به وسیله متخصص جنین شناسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. سپس اسپرم همسر فرد گیرنده تخمک، در مجاورت و یا داخل تخمک قرار داده می‌شود. به این روش لقاح مصنوعی (IVF) گفته می‌شود. Embryo Donation

چه افرادی از اهدای تخمک استفاده می‌کنند؟

این روش برای خانم‌هایی استفاده می‌شود که می‌خواهند باردار شوند اما به دلیل مشکلاتی در تخمک‌های خود نمی‌توانند صاحب فرزند شوند. این مشکلات در تخمک‌ها ممکن است به دلایل زیر باشند:

  • »فرد بدون تخمدان به دنیا آمده است.
  • »در سن یائسگی قرار دارد.
  • »به طور کافی به درمان‌های هورمونی جهت تحریک تخمدان جواب نداده است.
  • »در انجام IVFهای قبلی، کیفیت تخمک و جنین آن نامطلوب بوده است.
  • »بیماری ژنتیکی دارد و برای اینکه بیماری خود را به فرزندانش انتقال ندهد از تخمک اهدایی استفاده می‌کند.
فرد اهدا کننده باید چه تست‌هایی را انجام دهد؟
  • »فرد اهدا کننده باید تست‌های آزمایشگاهی مربوط به بیماری‌های عفونی انتقال یافته از راه تماس جنسی مانند ایدز، هپاتیت B و C، گنوره، کلامدیا و سیفلیس را انجام دهد.
  • »همه اهدا کنندگان باید تست‌های ژنتیکی را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که حامل ژن سیستیک فیبروزیس نیستند.
  • »سایر تست‌های ژنتیکی با توجه به تاریخچه پزشکی فرد اهدا کننده انجام می‌شود. به عنوان مثال برای بعضی افراد آنالیز کروموزوم‌ها و یا تست‌های مربوط به بررسی سندرم x شکننده انجام می‌گیرد.
  • »تست‌های روانپزشکی به منظور بررسی سلامت روانی انجام می‌شوند.
فرد اهدا کننده تخمک به چه نحوی آماده می‌شود؟

برای اینکه از فرد اهدا کننده، تخمک‌های بیشتری دریافت شود، ترکیبی از هورمون‌ها تجویز می‌شود. به این ترتیب تخمدان برای تخمک‌گذاری آماده می‌گردد که به این روش، القای تخمک گذاری گفته می‌شود. ترکیبی از هورمون‌ها از قبیل آگونیست هورمون آزاد کننده گونادوتروپین (GnRH) و هورمون گنادوتروپین (HCG) باعث به پایان رساندن رشد تخمک‌ها و بالغ شدن آن‌ها می‌شود. این تجویز با دقت بالا و در زمانی مناسب، درست قبل از تخمک گذاری فرد، انجام می‌شود.

اهدای تخمک چگونه انجام می‌پذیرد؟

برای اینکه دردی احساس نشود، فرد اهدا کننده تحت بی‌حسی قرار گرفته و سوزنی که به یک پروب سونوگرافی متصل است در داخل واژن قرار می‌گیرد. پزشک از سونوگرافی استفاده می‌کند تا بتواند تخمدان‌ها و محل قرار گرفتن فولیکول‌ها را مشاهده کند. با استفاده از سوزن، یک سوراخ در هر فولیکول ایجاد شده و سپس با یک ساکشن ملایم، تخمک و مایع اطراف آن برداشته می‌شود. این فرآیند در حدود 30 دقیقه زمان می‌برد. Embryo Donation

مراقبت‌های بعد از اهدای تخمک چیست؟

بعد از این عمل ممکن است گرفتگی خفیف مانند گرفتگی‌های زمان قاعدگی ایجاد شود. ممکن است پزشک مسکن تجویز نماید. بسیاری از افراد روز بعد از عمل کاملاً خوب می‌شوند اما برخی به استراحت بیشتری احتیاج دارند. برای پیشگیری از عفونت ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود. همچنین ممکن است برای از بین بردن التهاب، استروئید تجویز شود.

خطرات اهدای تخمک چیست؟

اهدا کنندگان تخمک ممکن است به دلیل استفاده از هورمون‌ها به منظور تخمک گذاری، مقداری احساس نفخ کنند. همچنین ممکن است اضافه وزن موقتی را تجربه کنند.

شانس باروری در اهدای تخمک چقدر است؟

محققین معتقدند که شانس باروری در روش اهدای تخمک حدود 50%-48% است. برای خانم‌های بالای 40 سال که کیفیت و کمیت تخمک آن‌ها پایین است، شانس باردار شدن از طریق تخمک اهدایی پنج برابر باردار شدن از طریق تخمک خود فرد است.

 

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site