بهمن – لقاح آزمایشگاهی (IVF)

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

روش IVF، با سابقه‌ترین شکل از روش‌های کمک باروری (ART) است که پس از تحریک تخمک‌گذاری و دریافت تخمک‌ها، لقاح در خارج از رحم انجام می‌شود. در حین یک سیکل IVF، تخمک‌های بالغ از تخمدان‌ها برداشته شده (مرحله برداشتن تخمک) و در محیط آزمایشگاهی توسط اسپرم بارور می‌شوند. سپس تخم بارور شده (زیگوت) در شرایط مناسب کشت داده شده و پس از انجام تقسیمات جنینی در رحم مادر قرار داده می‌شود (مرحله انتقال جنین). در این روش، تخمک خانم پس از برداشت از تخمدان و آماده‌سازی لازم در محیط کشت، در مجاورت با اسپرم شوهر قرار داده می‌شود تا باروری تخمک و عمل لقاح انجام شود. پس از 22-16 ساعت، تخمک‌ها برای انجام عمل لقاح بررسی شده و به محیط کشت مناسب برای تقسیم جنین منتقل می‌شود و بر حسب مراحل تکاملی جنین و شرایط رحم مادر، جنین در روز 3-2 یا 6-5 پس از تخمک‌گیری، به رحم منتقل می‌گردد.

نتایج IVF

روش IVF زمان‌بر، پُر هزینه و تا حدودی تهاجمی می‌باشد. همچنین انتقال تعداد بیش از یک جنین به رحم می‌تواند منجر به حاملگی چند قلویی شود. تولد یک نوزاد سالم به روش IVF به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله:

  • سن مادر : هر چه سن مادر کمتر باشد، احتمال باردار شدن و داشتن یک نوزاد سالم به روش IVF‌ و با استفاده از تخمک‌های خود مادر، بیشتر می‌شود. با توجه به نتایج منتشر شده توسط انجمن ART، شانس تقریبی تولد یک نوزاد زنده پس از IVF به صورت زیر است:
    • 43-41 درصد برای زنان زیر 35 سال
    • 36-33 درصد برای زنان بین 37-35 سال
    • 27-23 درصد برای زنان بین 40-38 سال
    • 18-13 درصد برای زنان بالاتر از 40 سال

وضعیت جنین : احتمال بارداری موفق با استفاده از جنین‌های منجمد مساوی و حتی در مواردی بیشتر از جنین تازه است. هر چند به نظر نمی‌رسد که استفاده از اسپرم تازه یا منجمد شده، تأثیری در میزان موفقیت داشته است. سابقه باروری : در زنانی که پیش از این، بچه‌دار شده‌اند احتمال اینکه به روش IVF باردار شوند بیشتر است اما میزان موفقیت برای زنانی که قبلاً چند بار از IVF استفاده کرده‌اند و باردار نشده‌اند، کمتر است. علت ناباروری : داشتن یک ذخیره طبیعی و مناسب از تخمک‌ها، شانس باردار شدن را بالا می‌برد. همچنین زنانی که اندومتریوز دارند، ‌احتمال باردار شدن آن‌ها با استفاده از IVF کمتر است. عوامل مربوط به شیوه زندگی : سیگار کشیدن می‌تواند شانس موفقیت یک زن برای بارداری با استفاده از IVF‌ را 50 درصد کاهش دهد. استفاده از الکل، کافئین بیش از حد و داروهای خاص نیز می‌تواند مضر باشد. کیفیت اسپرم شوهر : وضعیت اسپرموگرام در نتایج IVF تأثیر زیادی دارد. وجود حداقل 5 میلیون اسپرم متحرک با شکل طبیعی (مورفولوژی نُرمال) برای موفقیت نتایج IVF ضروری است. از فاکتورهای اصلی در باروری تخمک به روش IVF، حرکت مناسب اسپرم برای لقاح است اما کیفیت جنین‌های حاصل، به وضعیت مورفولوژی اسپرم مرتبط می‌باشد. نکته: در افرادی که تعداد اسپرم متحرک، کمتر از 5 میلیون بوده و یا مورفولوژی نُرمال اسپرم‌ها کمتر از 4 درصد باشد، روش IVF کارایی چندانی نداشته و توصیه به ارجاع این بیماران برای درمان با روش ICSI می‌شود.

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site