Notice: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' in /home/bahmanivf/domains/bahmanivf.com/public_html/index.php on line 1
 بهمن – تلقیح درون رحمی

تلقیح درون رحمی

تلقیح داخل رحمی (IUI) عملی است که شامل قرار دادن اسپرم مرد درون رحم زن برای تسهیل باروری می‌باشد. در این روش درمانی، عمل دریافت تخمک از زن انجام نمی‌گیرد و عمل تخمک‌گذاری و باروری آن مشابه روش طبیعی انجام می‌شود. بنابراین تلقیح داخل رحمی به عنوان یکی از روش‌های کمک باروری (ART) در نظر گرفته نمی‌شود. تلقیح داخل رحمی یک روش درمان ناباروری است که اغلب توسط زوج‌های جوان که طی مدت حداقل یک سال سعی در بچه‌دار شدن داشته‌اند،‌ انتخاب می‌شود. هدف از IUI، افزایش تعداد اسپرم‌هایی است که به لوله‌های فالوپ محل باروری تخمک می‌رسند و به این ترتیب احتمال باروری را بالا می‌برند. در IUI از اولتراسوند (دستگاه سونوگرافی) برای تعیین اندازۀ فولیکول‌های در حال رشد حاوی تخمک استفاده می‌شود. پس از رشد کامل فولیکول‌ها و رسیدن تخمک‌ها به مراحل بلوغی مناسب، هورمون HCG نیز برای تحریک آزاد شدن تخمک‌ها از فولیکول‌ها به کار می‌رود. همچنین نمونۀ مایع منی برای جدا کردن اسپرم‌های نُرمال و متحرک از آن، در آزمایشگاه شستشو داده می‌شود. سپس یک کاتتر (لوله ظریف قابل ارتجاع) برای تزریق مستقیم اسپرم درون رحم به کار می‌رود. این فرآیند، تعداد سلول‌های اسپرم که در رحم قرار می‌گیرند را به مقدار بیشنیه می‌رساند و به این ترتیب احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

چه زمانی IUI پیشنهاد می‌شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که یک زوج کاندید انجام روش IUI می‌شوند. اگر تعداد و تحرک اسپرم مرد کمتر از حد معمول بوده و یا شکل اسپرم غیر طبیعی باشد، IUI‌ می‌تواند شانس برخورد اسپرم با تخمک را افزایش دهد. اگر مخاط گردن رحم غلیظ و چسبناک باشد، IUI به اسپرم این امکان را می‌دهد که بتواند بدون نیاز به عبور از مخاط گردن رحم مستقیماً به داخل رحم تزریق گردد. انتخاب این روش در موارد زیر ممکن است:

  • ناباروری نامشخص
  • تعداد اسپرم‌های کم (کمتر از 5 میلیون اسپرم متحرک نُرمال در کل نمونه منی)
  • تحرک کم اسپرم‌ها (حرکت پیشرونده اسپرم‌ها کمتر از 50 درصد باشد)
  • اختلال در عملکرد انزال بکارگیری IUI تنها یک شروع مناسب برای اسپرم است اما باید خود اسپرم توانایی لازم برای رسیدن به تخمک و باروری آن را داشته باشد.

نتایج IUI

به کار بردن روش IUI زمان‌بر نیست و حداقل مشکل را برای زوج به دنبال دارد. در مرحلۀ بعد باید منتظر علائم و نشانه‌های بارداری باشید. زنان با سن پایین‌تر از 35 سال، معمولاً نرخ موفقیت بالاتری نسبت به زنان بالاتر از 35 سال دارند اما میزان متوسط موفقیت برای IUI از 10 تا 20 درصد در یک سیکل است. در IUI همچون دیگر روش‌های تلقیح خارج رحمی، میزان موفقیت در وهلۀ اول به سلامت و کیفیت اسپرم و تخمک بستگی دارد.

پس از IUI

انجام IUI‌ دردناک نیست اما در خانم‌هایی که نسبت به معاینات زنان حساس می‌باشند، عبور کاتتر از گردنۀ رحم ممکن است کمی درد و گرفتگی ایجاد کند که البته موقتی بوده و با تمام شدن عمل، برطرف می‌شود. در صورتی که کاتتر، گردنۀ رحم را خراش داده باشد ممکن است پس از عمل کمی لکه‌بینی داشته باشید. نگران نباشید زیرا در زمان کوتاهی متوقف می‌شود. اگر در زمان انجام عمل IUI داروهای خاصی مصرف می‌کنید و یا نیاز به دنبال کردن دستورالعمل‌های خاصی دارید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site