Notice: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' in /home/bahmanivf/domains/bahmanivf.com/public_html/index.php on line 1
 بهمن – تخلیه کیست تخمدان و آسیت

تخلیه کیست تخمدان و آسیت

ovarian-cyst-ascites-depletion
کیست تخمدان یک کیسه پُر از مایع است که بر روی تخمدان‌ها ایجاد می‌شود. بروز کیست‌های تخمدان بسیار شایع است و معمولاً هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهند. در اغلب موارد، این کیست‌ها بی‌ضرر هستند و بدون هیچ درمانی ناپدید می‌شوند. با این حال، چنانچه کیست بزرگ بوده یا با برخی علائم همراه باشد، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد. کیست‌های تخمدان معمولاً فقط زمانی از خود علامت نشان می‌دهند که کیست خیلی بزرگ بوده، کیسه آن پاره شده باشد و یا عروق خونی تخمدان‌ها را مسدود کرده باشد. در این حالت ممکن است بیمار علائم زیر را تجربه کند:

 • »درد در ناحیه لگن
 • »دشواری در تخلیه شکم
 • »تکرر ادرار
 • »تغییر زمان قاعدگی، شدیدتر، خفیف‌تر و یا نامنظم‌تر شدن قاعدگی
 • »سوء هاضمه، احساس سیری یا نفخ کردن
 • »خستگی

Ovarian Cystectomy

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان به موارد زیر بستگی دارد:

 • »اندازه و ظاهر آن
 • »داشتن علائم بیماری
 • »یائسگی بیمار

در بیشتر موارد، کیست‌ها بعد از چند هفته ناپدید می‌شوند. پیگیری‌هایی که توسط سونوگرافی انجام می‌شود می‌تواند این موضوع را تأیید کند. به دلیل افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان بعد از یائسگی، سونوگرافی و تست خون منظم تا درمان کامل کیست مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیست‌های بزرگ و کیست‌هایی که دارای علائم ذکر شده هستند نیاز به انجام عمل جراحی دارند.

جراحی کیست (کیستکتومی)

کیست‌های بزرگ تخمدان یا کیست‌های علامت‌دار باید با انجام جراحی برداشته شوند. پزشکان اغلب زمانی که کیست‌ها حتی بدون علامت هستند نیز معتقدند باید کیست‌ها را برداشت. این توصیه بدین دلیل است که پزشکان نمی‌توانند نوع کیست را بدون ارزیابی دقیق آن مشخص کنند. علاوه بر این حذف این کیست‌ها احتمال خطر سرطانی شدن آن‌ها را نیز از بین می‌برد. روش‌های جراحی معمول برای برداشتن کیست تخمدان شامل لاپاروسکوپی و لاپاروتومی می‌شود که هر دو جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرند. Ovarian Cystectomy

عمل لاپاروسکوپی

کیست‌های کوچک را می‌توان با استفاده از روش لاپاروسکوپی حذف کرد. لاپاروسکوپی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. هنگامی که بیمار بیهوش است، یک سوزن از طریق ناف به درون شکم برده می‌شود تا آن را از گاز دی‌اکسیدکربن پُر کند. لاپاروسکوپ از طریق سوراخ ناف وارد شکم می‌شود. پزشک توسط لاپاروسکوپ می‌تواند دستگاه تناسلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را مشاهده کند. در این حالت، پزشک با استفاده از لاپاروسکوپ کیست را برمی‌دارد.

لاپاروتومی

اگر احتمال سرطانی شدن کیست وجود داشته باشد، روش تهاجمی‌تر لاپاروتومی برای برداشتن کیست بکار می‌رود. لاپاروتومی از طریق برش بزرگتری انجام می‌شود تا جراح دسترسی بهتری به کیست داشته باشد. در این جراحی، کیست و تخمدان به طور کامل برداشته شده سپس شکاف ایجاد شده توسط بخیه بسته می‌شود. بعد از انجام عمل، بیمار به مدت چند روز در بیمارستان بستری خواهد شد.

باروری بعد از جراحی

در صورتی که طی جراحی یکی از تخمدان‌ها برداشته شود، تخمدان باقیمانده می‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این تخمدان مانند قبل، هورمون و تخمک آزاد می‌کند. چنانچه هر دو تخمدان برداشته شود، یائسگی زود هنگام رخ می‌دهد. با این حال ممکن است بارداری با استفاده از یک تخمک اهدایی و قرار دادن آن در رحم بیمار امکان‌پذیر باشد. این روش باید توسط یک متخصص در زمینه تکنیک‌های کمک به باروری مورد استفاده قرار گیرد.

آسیت

آسیت به وضعیت پاتولوژیکی گفته می‌شود که مایع در داخل حفره شکمی تجمع می‌کند. مردان میزان مایع داخل صفاقی کمی دارند اما زنان ممکن است بر اساس مرحله چرخه قاعدگی خود، تا 20 میلی‌لیتر مایع داخل صفاقی داشته باشند. آسیت اغلب در سرطان‌های پستان، روده بزرگ، مجاری گوارشی (معده یا روده‌ها)، پانکراس، تخمدان‌ها یا رحم دیده می‌شود. در میان این سرطان‌ها، سرطان تخمدان در زنان و ناباروری آن‌ها اهمیت بیشتری دارد.

علائم آسیت

آسیت ناراحتی‌های بسیاری را برای فرد ایجاد می‌کند. افراد دچار آسیت ممکن است علائم زیر را نشان دهند:

 • »افزایش وزن
 • »تنگی نفس
 • »تورم شکم
 • »احساس سیری یا نفخ کردن
 • »سوء هاضمه
 • »حالت تهوع و استفراغ
درمان آسیت

هدف از درمان آسیت تسکین علائم این بیماری است. درمان آسیت شامل کاهش سرعت تجمع مایع در داخل شکم و قرار دادن لوله‌ای در شکم برای خشک کردن تدریجی حفره شکمی است (این روش به پاراسنتز معروف است). لوله آسیت اغلب توسط پزشک وارد می‌شود. این روش می‌تواند در بیمارستان و یا کلینیک به صورت سرپایی انجام پذیرد. گاهی از سونوگرافی نیز برای وارد کردن لوله کمک گرفته می‌شود تا مکان صحیح ورود لوله مشخص گردد. زمانی که بیمار بر روی تخت دراز کشید، ناحیه‌ای از پوست که محل ورود لوله است تمیز می‌شود. پزشک برش کوچکی بر روی پوست شکم ایجاد می‌کند و یک لوله نازک به نام کانولا (Cannula) که به یک کیسه متصل است را وارد حفره شکم می‌کند. مدت زمانی که نیاز است لوله به شکم متصل باشد، به میزان مایعی که باید خارج شود بستگی دارد. خارج کردن کامل مایع از شکم ممکن است تا 24 ساعت و در برخی مواقع بیش از این زمان، طول بکشد. احتمال دارد که مایع آسیت دوباره تجمع پیدا کند و نیاز باشد که برای خارج کردن مایع، این روش بیش از یکبار انجام شود. اگر مایع آسیت به سرعت تجمع پیدا کند، پزشک ممکن است لوله‌ای به نام سوند (Catheter) را برای خارج کردن مایع آسیت به درون شکم وارد کند. سوند ممکن است برای مدت چند هفته در شکم باقی بماند تا بتواند تمام مایع را خارج کند.

Ovarian Cystectomy

 

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site