بهمن – مشاوره روانپزشکی برای زوج‌های نابارور

مشاوره روانپزشکی برای زوج‌های نابارور

انتظار می‌رود که هر گاه زوج تصمیم بگیرند، قادر به بارداري و تولد فرزند باشند. زمانی این امر مورد تردید قرار می‌گیردکه مشکلاتی در بارداری طبيعي پیش می‌آید و این مشکل برای برخی از زوج‌ها به بزرگترین مشکل زندگی آن‌ها تبدیل می‌شود. این موضوع بسیار پیچیده است و یک سری از مشکلات شامل مشکلات فردی و زناشویی را در حیطه‌های احساسی، فیزیکی، ارتباطی، اجتماعی، مالی و روانی به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل زوجين نابارور علاوه بر دريافت خدمات تشخيصي و انجام روش‌هاي كمك باروري، توسط متخصصين روانپزشکی و روانشناسان مورد حمایت‌های درمانی لازم در حيطه‌هاي احساسی، ارتباطی، اجتماعی، روانی و … قرار می‌گيرند. بنابراين يك مركز درمان ناباروري موفق همواره از مشاورات روانشناسان و روانپزشكان مجرب در كنار روش‌هاي درماني كمك باروري براي موفقيت درمان زوجين بهره مي‌جويد.

تأثیرات روانی ناباروری

 

روانشناسی ناباروری
ناباروری

 

تأثیر روانی ناباروری صرف نظر از دلیل آن، در مردان و زنان متفاوت است. این امر فراتر از دلیل واقعی ناباروری و به علت تجربه‌های متفاوتی است که می‌تواند فشار مضاعفی را بر رابطه زوج‌ها اعمال کند. میزان تأثیرات منفی ناشی از ناباروری در بین زوج‌ها، متفاوت است. بنابراین در برخی موارد ممکن است زوج‌ها خواستار انجام مشاوره شوند.

تأثیر ناباروری بر زنان
تجربه زنان از ناباروری ممکن است پیچیده و دردناک باشد. این تجربه به صورت احساس تنهایی شدید و انزوا -از شریک زندگی و از محفل‌های اجتماعی- بروز می‌یابد. در این تجربه، زنان احساس بی‌پشتیبانی و سوء تعبیر شدن را خواهند داشت که به حس سَرخوردگی و تنهایی آن‌ها اضافه می‌شود. در تصور زنانه آن‌ها، عدم حاملگی و مادر شدن مشکلی لاینحل می‌باشد. تمام این مشکلات می‌تواند تأثیر مخربی بر خودباوری زنان داشته باشد. زنانی که تمایل به داشتن فرزند دارند، به دنبال یافتن راه حلی فوری برای رفع این مشکل هستند که نتیجه آن می‌تواند انتخاب راه حل درمانی باشد که فرد بی‌درنگ و بدون بررسی کردن تأثیر این مسیرها بر روی خود فرد، شریک زندگی وي و نيز روابط زناشویی آن دو، آن را دنبال کرده باشد.
تأثیر ناباروری بر مردان
با وجود اینکه مردان تمایلی قوی برای داشتن فرزند و خانواده دارند اما بر خلاف بسیاری از زنان، مایلند که یک «احساس واقع گرایانه دو سویه» نسبت به پدر شدن خود داشته باشند. به این معنا که آن‌ها اگر بچه‌دار شوند، خوشحال خواهند شد و چنانچه نتوانند فرزندی داشته باشند، این واقعیت را قبول می‌کنند. یک نشانه از این احساس واقع گرایانه دو سویه این است که آن‌ها به طور آگاهانه یک موضع شاکی در برابر درمان ناباروری می‌گیرند. یکی از پیامدهای این امر این است که آن‌ها تمایل نخواهند داشت احساسات منفی خود در مورد انجام درمان و داشتن یا نداشتن فرزند را به همسر خود ابراز کنند. این رفتار ممکن است به اشتباه از طرف زنان به معنای «بی ملاحظه» بودن همسر در نظر گرفته شود. این تجربه برای مردان می‌تواند یک نگرانی بزرگ باشد که تهدیدی برای مردانگی آن‌ها به حساب می‌آید. با این حال بسیاری از این مردان نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند این تجربه را با همسر خود یا شخص دیگری قسمت کنند و متأسفانه، این امر می‌تواند باعث شود تا بسياري از افراد و نزدیکان آن‌ها تصور کنند حال وي خوب بوده و با مشکل خود کنار آمده‌ است.
تأثیر ناباروری بر زوج‌ها
ترکیبی از فاکتورها شامل حس تنهایی زن، احساس واقع گرایانه دو سویه مرد، رنجش شدید دو طرف، فشارهای پزشکی، احساسی و مالی درمان و عدم قطعیت در مورد آینده می‌تواند استرس زیادی را بر رابطه زوج‌ها وارد کند. این امر با ایجاد فاصله بیشتر بین زوجين آشکار می‌شود که نتایج آن در بهترین حالت منجر به کاهش ارتباط و در بدترین حالت باعث قطع ارتباط آن‌ها خواهد شد که در بسیاری از موارد به جدایی زوجين منتهي مي‌گردد.

 

مشاوره ناباروری
مشاوره ناباروری

 

چگونه مشاوره می‌تواند کمک کننده باشد؟

از آنجا که ناباروری تأثیر متفاوتی بر مردان، زنان و زوج‌ها دارد بنابراین هر یک از آن‌ها نیاز دارند که به گونه متفاوتی تحت درمان قرار گیرند.

مشاوره روانپزشكي برای زنان
حس تنهایی مفرط در زنان، هنگامی که با احساسات منفی و احساس بی‌پشتیبانی و درک نشدن همراه می‌شود می‌تواند رنج‌آور باشد. به علاوه، موقعیت‌هایی وجود دارد که می‌تواند به طور خاص برای زنان دشوار باشد. این موقعیت‌ها شامل زمان‌های نزدیک به درمان به طور مثال بلافاصله قبل از درمان، در طول درمان صرف نظر از نتیجه و در زمان‌های بحرانی همانند سقط طبیعی، سالگرد روزهای از دست دادن بارداری و زمانی که به آن‌ها گفته می‌شود که درمان با تخمک‌های خودشان امکان‌پذیر نیست، می‌شوند. در تمامی این موارد انجام مشاوره روانپزشكي می‌تواند بسیار مفید باشد.
مشاوره روانپزشكي برای مردان
همانطور که بیان شد، بسیاری از مردان نیاز یا تمایلی برای بحث در مورد احساساتشان ندارند و اگر به آن‌ها پیشنهاد مشاوره روانپزشكي داده شود مخصوصاً زمانی که در مورد ناباروری آن‌ها باشد، ممکن است امتناع کنند. با این حال، بسیاری از مردان احساس می‌کنند که به فردی خارج از رابطه‌شان نیاز دارند تا به طور خصوصی در مورد ضربه جسمی این پیشامد صحبت کنند. مردانی که مورد مشاوره ناباروری قرار گرفته‌اند، علاوه بر اینکه توانسته‌اند در مورد احساساتشان صحبت کنند، تمایل داشتند که در مورد ناباروری و تأثیرات آن نیز مطالبی یاد بگیرند. این مطالب شامل درک بهتری از نحوه تشخیص پزشکی ناباروری، فرآیندهای درمان و تجربه احساسی و فیزیکی همسر آن‌ها است تا در نهایت بتوانند به همسر در این مسیر کمک کنند. همچنین مردان تمایل داشتند که همسر را از نظر احساسی و روانی بهتر درک کنند تا زنان، آن‌ها را به اشتباه بی ملاحظه نپندارند.
مشاوره روانپزشكي برای زوجين
زوجين می‌توانند در هر قسمتی از مسیر ناباروری که قرار دارند از مشاوره بهره‌مند شده و از تسهیل ارتباطات و درک متقابل سود ببرند. علاوه بر این، زوج‌ها می‌توانند جهت تصمیم‌گیری در برخی موضوعات مانند انتخاب روش‌های درمانی، سقط طبیعی، سیکل‌های معیوب و زمان حاملگی، مشاوره شوند. اخیراً مطالعه‌ای نشان داده است که مداخلات روانشناسی از طریق کاهش استرس و درمان اختلالات روانپزشکی (شامل تشویش و افسردگی)، در افزایش احتمال باروری و موفقیت درمان ناباروری تأثیر دارد چرا که این راهکار منجر به افزایش کیفیت زندگی زوج‌های نابارور می‌شود. بنابراین در زوج‌های نابارور، مداخله روانشناسی قبل از درمان ناباروری بسیار مفید خواهد بود.

منابع

1. Burns LH, Convington SH. (Eds) Infertility counselling: a comprehensive handbook for clinicians. New York: Parthenon Publishing; 1999. 2. Gannon K, Glover L, Abel P. Masculinity, stigma and media reports. Social Science & Medicine. 2004; 59(6):1169–1175. 3. Sundby J, Olsen A, Schei B. Quality of care for infertility patients. An evaluation of a plan for a hospital investigation. Scandinavian Journal of Social Medicine. 1994; 22:139–144. 4. ‘Stephanie’. When therapy cannot help. CPJ. Rugby: BACP. 2005; 16(1):10-11. 5. FatemehRamezanzadehet. al. Psychiatric Intervention Improved Pregnancy Rates in Infertile Couples. Malaysian J Med Sci Jan-Mar 2011

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site