بهمن – انتخاب جنسیت جنین قبل از لقاح

انتخاب جنسیت جنین قبل از لقاح

sex-selection-conception
اگر از اغلب پدر و مادرهای آینده‌نگر در مورد جنسیت فرزند مورد انتظارشان سؤال شود، یک پاسخ متداول را خواهید شنید «مهم سالم بودن فرزند است». با این حال میل به انتخاب جنسیت فرزندان یکی از آرزوهای بشر از گذشته تا به امروز بوده است. در طی قرون گذشته، زوجین با رو آوردن به سحر و جادو برای رسیدن به فرزند با جنسیت دلخواه، تلاش می‌کردند. این تلاش‌ها بیشتر بر روی مادر متمرکز می‌شد چرا که در گذشته به طور غلط مادر را تعیین کننده جنسیت فرزند می‌دانستند در حالی که تعیین کننده اصلی جنسیت جنین، پدر است. تعیین جنسیت جنین به معنی توانایی انتخاب کردن جنس پسر یا دختر قبل از باردار شدن است. تعیین جنسیت با استفاده از روش‌هایی انجام می‌شود که شانس داشتن فرزندی با جنسیت دلخواه را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، والدین قادرند تا جنسیت مورد علاقه فرزند خود را انتخاب کنند. Sex Selection

مکانیسم تشکیل نطفه

کروموزوم‌های جنسی زن XX است و به فرزندش می‌تواند فقط یك كروموزوم X بدهد اما کروموزوم‌های جنسی مرد دارای دو نوع كروموزوم جنسی X و Y هستند. بنابراین بسته به اینكه كدام نوع اسپرم (حاوی کروموزوم X یا Y) با تخمک حاوی کروموزوم X تركیب شود، جنسیت جنین تعیین می‌گردد. اگر اسپرم حاوی كروموزوم Y موفق به نفوذ در تخمك شود، جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی كروموزوم X به تخمك وارد شود، جنین دختر خواهد بود. بنابراین تمامی روش‌های تعیین جنسیت جنین قبل از لقاح می‌توانند مؤثر واقع شوند. محققان دریافته‌اند که اسپرم‌های حاوی كروموزوم X از اسپرم‌های حاوی كروموزوم Y كمی بزرگترند. بنابراین اسپرم‌های X به دلیل حجیم بودن، حركت كُندتری دارند. از طرف دیگر میزان PH محیط داخلی رحم كه به طور طبیعی كمی حالت اسیدی دارد نیز بر طول عمر اسپرم‌ها تأثیر می‌گذارد. بنابراین اسپرم‌های Y در محیط رحم دوام كمتری دارند در حالی که اسپرم‌های X در محیط اسیدی طول عمر بیشتری دارند. عوامل محیطی همچون تغذیه مادر، میزان سلامت روحی- روانی وی، زمان مقاربت، میزان PH مهبل مادر هنگام مقاربت و … نیز می‌توانند در پسر یا دختر شدن فرزند تأثیر بگذارند.

روش‌های تعیین جنسیت جنین قبل از تشکیل نطفه

به طور کلی می‌توان جنسیت جنین را در هفته 14 با انجام یک سونوگرافی تشخیص داد اما ممکن است نتیجه حاصل از سونوگرافی برخلاف میل والدین باشد که این امر خوشایند نیست. امروزه می‌توان جنسیت فرزند خود را قبل از تشکیل نطفه تعیین کرد فقط کافی است از روش‌های زیر کمک گرفت.

  • »تغذیه: اسپرم Y در PH بازی پایدار است. پس اگر شما دختر می‌خواهید باید غذاهایی را مصرف نمایید که اسیدیته را در بدن شما افزایش دهند. غذاهای سرشار از کلسیم و منیزیم از این دسته‌اند. اگر دوست دارید بچه شما پسر باشد، غذاهایی مصرف کنید که سرشار از سدیم و پتاسیم هستند. این عناصر شرایط بازی را افزایش می‌دهند.
  • »زمان آمیزش: زمان آمیزش به طور چشمگیری بر تعیین جنسیت جنین مؤثر است. از آنجا که اسپرم Y باید هر چه سریع‌تر خود را به تخمک برساند پس لازم است تا زمان آمیزش در روزی باشد که تخمک گذاری رخ می‌دهد. این امر احتمال پسردار شدن را افزایش می‌دهد. اگر قصد دارید فرزند شما دختر شود باید زمانی آمیزش صورت گیرد که پایداری اسپرم Y به حداقل برسد (دو تا سه روز قبل از تخمک گذاری). این امر سبب می‌شود تا اسپرم‌های X زمان کافی برای رسیدن به تخمک را داشته باشند.
  • »موقعیت سکس: موقعیتی که فرد برای آمیزش انتخاب می‌کند نیز در انتخاب جنسیت جنین مؤثر است. اسپرم Y باید در کمترین زمان ممکن خود را به تخمک برساند. این بدان معنی است که هر چه اسپرم‌ها به دهانه رحم نزدیک‌تر باشند، سریع‌تر به هدف خود می‌رسند. پس قرارگیری در موقعیت‌هایی که این شرایط را فراهم می‌کنند می‌توانند به پسردار شدن کمک کنند.
  • »میزان اسپرم: پر واضح است که مقادیر کم اسپرم فرزندی را به وجود نمی‌آورد اما مقادیر بالای اسپرم باعث می‌شود تا احتمال پسردار شدن افزایش یابد.
  • »ارگاسم: برای اینکه فرزند شما پسر شود، زن باید به ارگاسم‌های متعدد برسد. اعتقاد بر این است که ارگاسم‌های متعدد همچون امواجی باعث رسیدن سریع‌تر اسپرم‌ها به تخمک می‌شود. پس اگر فرزند دلخواه‌تان دختر است، زن باید در هنگام آمیزش از ارگاسم‌های متعدد اجتناب کند.
  • »روشIVF – (Preimplantation Genetic Diagnosis- PGD): این تکنیک یکی از مؤثرترین روش‌های انتخاب جنسیت جنین است که میزان موفقیت آن نزدیک به 100% است. علاوه بر این، تشکیل یک رویان سالم از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است. در این روش با استفاده از دارو، تخمک گذاری زن را تحریک می‌کنند تا چندین تخمک به وجود آورد. سپس تخمک‌ها را در محیط آزمایشگاهی با اسپرم‌های مرد ترکیب می‌کنند. با این کار چندین جنین حاصل می‌شود که با بررسی کروموزومی و تشخیص جنسیت آن‌ها توسط متخصص ژنتیک، تنها جنینی را که جنسیت آن دلخواه زوجین است، به رحم مادر منتقل می‌کنند. طی این روش در مرحله هشت سلولی جنین نیاز است که یک سلول از جنین جدا شود و مورد بررسی قرار گیرد. روش PGD به عنوان تكنیكی پیشرفته در دنیا، نه تنها می‌تواند امكان انتخاب جنسیت جنین را فراهم كند بلكه می‌تواند گام بلندی به سوی تشخیص بیماری‌های ژنتیكی قبل از لانه‌گزینی جنین باشد. اولین نوزاد تعیین جنسیت شده با روش PGD در ایران، یک نوزاد پسر بود که در سال ۱۳۸۵ با سلامت کامل به دنیا آمد.

موارد یک تا پنج روش‌هایی هستند که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر امکان پسر یا دختردار شدن را افزایش می‌دهند که حتی خود فرد نیز می‌تواند دستورالعمل‌ها را اجرا کند. در حالی که مورد ششم یک روش‌ پزشکی است که باید توسط متخصصین در مراکز درمانی ناباروری و ژنتیک انجام گیرد. روش‌هایی همچون PGD، لقاح مصنوعی (IVF) و نشان‌دار کردن لیزری میزان موفقیت نزدیک به 100% دارند اما سایر روش‌های طبیعی در بهترین حالت میزان موفقیت حدود 80% خواهند داشت.

مزایای انتخاب جنسیت جنین
  • »برقراری تعادل جنسیتی در خانواده
  • »ارتباط عاطفی بهتر بین والدین و فرزندان
  • »جلوگیری از بارداری‌های مکرر جهت داشتن فرزند با جنسیت دلخواه که مشکلات بسیاری در پی خواهد داشت.
  • »پیشگیری از به دنیا آمدن نوزادان مبتلا به بیماری‌های ژنتیكی وابسته به جنس مانند هموفیلی

Sex Selection

 

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site