Notice: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' in /home/bahmanivf/domains/bahmanivf.com/public_html/index.php on line 1
 بهمن – استخراج اسپرم از بافت بیضه (TESE)

استخراج اسپرم از بافت بیضه (TESE)

در حدود 10% از مردان نابارور به دنبال آزمايشات مكرر هيچگونه اسپرمي در مايع مني آن‌ها مشاهده نمي‌شود كه به ايشان عنوان آزواسپرم اطلاق مي‌گردد. در كمتر از نيمي از اين مردان ممكن است توليد اسپرم در بافت بيضه وجود داشته باشد ولي ميزان آن به حدي ناچيز است كه با عمل انزال خارج نمي‌گردد و لذا به اين موارد عنوان آزواسپرمي غير انسدادي اطلاق مي‌گردد. در حال حاضر تنها روش اطمينان از توليد اسپرم در بيضه آن‌ها و استفاده از اين اسپرم در روش‌هاي كمك باروري، استخراج اسپرم از بافت بیضه است. استخراج اسپرم از بافت بیضه (TESE) به فرآیند جراحی اطلاق می‌شود که در آن، اسپرم به طور مستقیم از بافت بیضه برداشت شده و پس از آماده‌سازي در روش‌هاي كمك باروري مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمل TESEاغلب براي مردان مبتلا به آزواسپرمي غير انسدادي انجام مي‌شود ولي در برخی موارد نیز براي افراد مبتلا به آزواسپرمي انسدادي داراي انسداد در اپیدیدیم (محل بلوغ و ذخیره اسپرم) یا لوله بیرون برنده منی نيز عمل TESE انجام می‌شود.
احتمال موفقیت عمل TESE در يافتن اسپرم مناسب بستگی به بافت بیضه‌ها دارد. در بيضه‌هاي با اندازه و قوام نرمال و طبيعي احتمال يافتن اسپرم نرمال و به تعداد زياد خيلي محتمل است در صورتي كه در بيضه‌هاي داراي اندازه كوچك و تحليل رفته عليرغم برداشت نمونه‌هاي متعدد از نقاط مختلف بيضه ولي اسپرمي مشاهده نمي‌گردد. با توجه به اينكه استفاده از اسپرم بيضه در روش‌هاي كمك باروري مستلزم سيكل تحريك تخمك گذاري در خانم و آماده‌سازي رحم ايشان و با صرف هزينه و زمان زيادي همراه است، لذا براي اطمينان بيشتر از وجود اسپرم در بيضه شوهر عمل TESE تشخيصي قبل از شروع درمان خانم انجام مي‌گردد. در بسياري از موارد TESE تشخيصي در صورت يافتن اسپرم و تأیيد كيفيت آن توسط متخصص جنين شناس، نمونه بافت بيضه براي استفاده بعدي در درمان زوج منجمد مي‌گردد تا ديگر نيازي به انجام بيوپسي مجدد از شوهر نباشد.

  • چنانچه بیوپسی تشخیصی وجود اسپرم مناسب و اسپرم سازی طبیعی در بيضه را تأیيد نمايد، در صورت انجام TESE مجدد احتمال يافتن اسپرم با 90 درصد موفقیت همراه است.
  • اگر بیوپسی نشان دهد که روند بلوغ اسپرم‌ها متوقف شده است یعنی اسپرم بالغی وجود نداشته و مراحل پيش‌ساز اسپرم مشاهده مي‌گردد، بر اساس يافته‌های كنوني در سطح دنيا در اين موارد احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمان وجود نداشته چرا که براي باروري تخمك و جنين قابل انتقال به رحم وجود اسپرم بالغ و نرمال مورد نياز است.
  • چنانچه بیوپسی نشان دهد که هیچ اسپرمی در بافت بيضه وجود ندارد، با توجه به اينكه برداشت بافت از نقاط مختلف به صورت تصادفي انجام مي‌شود احتمال پیدا کردن اسپرم با انجام TESE مجدد وجود دارد ولي اين درصد خيلي كم است. نكته ديگر اينكه تعداد دفعات نمونه‌برداري از بافت بيضه محدود بوده و براي حفظ سلامت مردان از انجام بيوپسي‌هاي مكرر بايد خودداري كرد به ويژه در مورد بيضه‌هاي كوچك و آتروفيك اين دفعات بايد كمتر باشد.

Tese

از آنجا که نتایج بیوپسی می‌تواند به یک زوج کمک کند تا تصمیم درستی در رابطه با انجام روش‌هاي كمك باروري بگیرند، معمولاً توصیه می‌شود که بیوپسی قبل از انجام IVF و به خصوص در موارد ناباروری به علت فاكتور مردانه، انجام پذیرد. توصيه مي‌گردد نمونه‌های حاصل از بیضه‌ها برای استفاده در آینده و جلوگيري از نمونه‌برداري مكرر، منجمد و نگهداري شوند.
انجام TESE به 2-1 ساعت زمان نیاز دارد. این جراحی تحت بي‌حسي موضعی یا بیهوشی عمومی و با کمک میکروسکوپ جراحي انجام می‌شود. مرداني كه بيوپسی بيضه انجام مي‌دهند قادرند دو روز بعد از جراحی، به زندگی عادی خود بازگردند. با این حال، انجام فعالیت‌های شدید ورزشی (دوندگی در مسیرهای طولانی، وزنه‌برداری و ساير فعاليت‌هاي بدني سنگين) برای مدت 1 ماه محدود می‌شود.
اسپرم‌های بدست آمده از TESE جهت انجام فرآیند میکرواینجکشن (ICSI) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسپرم‌ها در بازه زمانی 6 ساعت بعد از برداشتن تخمک از خانم، به طور مستقیم به تخمک‌های بالغ تزریق می‌شوند. پیگیری‌های لازم بعد از انجام عمل TESE شامل ویزیت زخم جراحی پس از دو هفته توسط پزشک جراح، انجام بررسي‌هاي هورمونی و آناليز مايع مني بعد از 3 و 6 ماه و در صورت نياز سونوگرافی از کیسه بیضه بعد از 6 ماه است تا در مورد درمان بیضه‌ها اطمینان حاصل شود.

Popular School Essay Ghostwriters For Hire For School 英语 文章 Click Home | What Are Binary Options? binäre optionen best site
Self Employed Payday Loans No Credit Check Canada go credit visit the following site